Aranżacja małej sypialni w stylu marynistycznym oprócz letniego, morskiego klimatu niesie za sobą jeszcze inne walory, jak optyczne powiększenie wnętrza, czy funkcjonalność. Jest dopasowana, zarówno do dorosłych, jak i najmłodszych. Marka Bondex podpowiada, jak zaaranżować małą sypialnie w stylu marynistycznym z wykorzystaniem farby Bondex Smart Paint.
Jeśli ograniczają nas wymiary i mamy do zagospodarowania nieduży pokój (np. 8m2), w praktyce oznacza to, że możemy tam wstawić dwa pojedyncze łóżka, szafkę nocną i regał. Styl marynistyczny daje jednak tyle możliwości aranżacyjnych i stylistycznych, że tylko od naszej kreatywności zależy, czy będzie to sypialnia przypominająca małą szalupę, czy prawdziwy, długodystansowy jacht. W takiej aranżacji należy zwrócić uwagę m.in. na odpowiedni rodzaj i kolor farby (Bondex Smart Paint Takie jest Niebo), rodzaj i kolor materiałów mebli, podłogi, naturalność tkanin, motywy marynarskie w dodatkach.
Odpłyń w niebieską dal – Farba Bondex Smart Paint Takie jest niebo
W kolorystyce stylu marynistycznego rządzą niepodzielnie biel oraz błękit. Kolorystyka ścian sypialni powinna być więc utrzymana w tych barwach. Świetnie nadaje się do tego farba np. Bondex Smart Takie jest Niebo w odcieniu jasnego błękitu, która nada efekt świeżości i lekkości nadmorskiej bryzy w pokoju i dodatkowo go powiększy.
Farba Bondex Smart Paint Takie jest Niebo to również kolekcja nowoczesnych farb. Co to znaczy? “Bondex inteligentna farba dla wymagających” to nie tylko hasło reklamowe, ale innowacyjne właściwości, jak hydrofobowość – odpycha płynne zabrudzenia zapobiegając powstawaniu plam, czy odporność na zmywanie i szorowanie (15 x bardziej odporna na zmywanie i szorowanie niż standardowe farby wg polskiej normy PN-C-81914). Tworząc ceramiczną powłokę – trwałą i odporna farba zapobiega absorbowaniu plam i zabrudzeń i sprawia, że usuwanie zanieczyszczeń jest niezwykle łatwe. Dzięki tym właściwościom Farba Bondex Smart Paint Takie jest Niebo znakomicie sprawdza się właśnie w takich wnętrzach jak sypialnia – mówi Aneta Jarosz-Palach, Brand Manager marki Bondex.
Jest również odpowiednia dla alergików, ekologiczna, nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo, świetnie kryje i zakrywa drobne nierówności. Pamiętać należy tylko, że podczas usuwania starej tapety może wraz z klejem zejść część tynku. Konieczne jest wówczas położenie częściowo gładzi gipsowej i zagruntowanie ścian – dodaje Aneta Jarosz-Palach, Brand Manager marki Bondex.
Jeśli chcemy dodatkowo wprowadzić dynamikę i ożywić wnętrze, możemy pokusić się o dekorację ściany w postaci niebiesko-czerwono-białych pionowych pasków, które wydłużą i powiększą sypialnię.
Ahoj tam na tratwie, czyli co jeszcze ważne w stylu marynistycznym
Styl marynistyczny bardzo lubi drewno oraz jego odcienie, podłoga oraz meble powinny być więc utrzymane w kolorach np. dębu, czy mahoniu. Wraz z jasnym błękitem ścian będą wyglądały naturalnie i szlachetnie. W zależności od upodobania, można wybrać meble proste, funkcjonalne, ale można również puścić wodze fantazji i wstawić do pokoju na przykład regał, czy łóżko w kształcie łódki. Co prawda w przypadku kiedy dysponujemy małym wnętrzem, możemy pozwolić sobie tylko na jeden taki dominujący element, ale za to całkowicie nawiązujący do nadmorskiego klimatu, oryginalny i wyrazisty. Jeśli dodamy do tego naturalne tkaniny, miękkie materiały stworzymy w pełni marynistyczną, stylową sypialnię. Naturalne tkaniny i materiały to obok jasnej kolorystyki i motywów marynarskich również główne znaki rozpoznawcze stylu marynistycznego. Mile widziane są więc wszelkiego rodzaju ręcznie tkane szmaciane dywaniki, płócienne zasłony czy narzuty na łóżko. Utrzymane w barwach czerwieni sprawią, że aranżacja będzie weselsza i bardziej urokliwa. Pościel, poduszki, koce z kolei dobrze prezentuje się w tonacji jasno niebieskiej, ale mogą również stanowić mocniejszy akcent w postaci czerwieni. Obowiązkowe są na nich wzory marynarskich pasków, tratwy, kotwicy, ryby, koralowców, czy innych motywów morskich.
Kosze, koszyczki – Jakie dodatki w stylu marynistycznym?
Nie byłoby stylu marynistycznego gdyby nie dodatki w marynarskim stylu. W naszej sypialni musi więc znaleźć się chociażby kilka dodatków, jak szklane boje, drewniana kotwica, koło ratownicze, które dopełnią całości. Dla wszystkich wakacyjnych poszukiwaczy-zbieraczy to z kolei sytuacja idealna, bo w aranżacji marynistycznej bardzo dobrze prezentują się liczne figurki z motywami fauny i flory, przewiezione ze sklepików przy plaży, wszelkiego rodzaju wiklinowe dekoracje, statki, kompozycje z muszli, kamieni etc. Ważne tylko, aby nie przytłoczyć niedużego wnętrza i nie utonąć w nadmiarze bibelotów. Pozostańmy też w klasycznej kolorystyce dodatków opartej na bieli, błękicie (ewentualnie w odcieniu granatu), czerwieni.
Jeśli stawiamy na przykład na jasno błękitne ściany, jasne drewniane meble oraz jasno błękitną pościel, nie bójmy się postawić kilka wiklinowych koszyków, małych skrzynek malowanych w niebiesko-czerwono-białe paski oraz muszli, rozgwiazd i lampek-latarni w mocniejszych barwach. Uzyskamy lekki, letni klimat, przywodzący na myśl wakacje nad morzem, świeży powiew bryzy, połączony z energetyczną zabawą na plaży.