Co zrobić ze starą lamperią na ścianie?

Tradycyjna lamperia wykonana farbą olejną to dobry sposób na zabezpieczenie ścian. Jednak z czasem nieuchronnie traci ona swój wygląd. Wówczas warto zastosować system Eko Lamperia marki Malfrab, dzięki któremu zniszczoną powłokę zastąpimy nową i w pełni ekologiczną lamperią.

Lamperie wykonane farbą olejną doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ważne jest dobre zabezpieczenie ścian przed zabrudzeniami, jak również i estetyczny wygląd. Z powodzeniem można je więc stosować np. w korytarzach i na klatkach schodowych, a także w kuchniach lub łazienkach. Są także doskonałym rozwiązaniem dla placówek medycznych, szkół, przedszkoli oraz innych obiektów publicznych.

fot. Malfarb

Z upływem czasu lamperia olejna traci jednak swój blask – pojawiają się na niej drobne uszkodzenia, a kolory płowieją. Oczywiście starą powłokę można usunąć, ale jest to proces trudny i bardzo żmudny, gdyż farby olejne mocno związują się z podłożem. Z kolei decydując się na ponowne pomalowanie ścian farbą ftalową, musimy być świadomi, że jej przykry zapach może unosić się nawet przez kilka tygodni.

Zamiast więc pozbywać się zniszczonej lamperii lepiej poddać ją gruntownej renowacji, wykorzystując w tym celu specjalny system Eko Lamperia marki Malfarb. Po jego zastosowaniu uzyskamy zupełnie nową, ekologiczną powłokę, stanowiącą idealne połączenie pomiędzy matową ścianą i elegancką lamperią o delikatnym połysku. Co więcej, system można zastosować także na powierzchnie pomalowane wcześniej jedynie farbą emulsyjną – dzięki Eko Lamperii nie tylko zabezpieczymy powierzchnię ścian, ale także poprawimy ich wygląd.

W skład systemu marki Malfarb wchodzą: zwiększający przyczepność podłoża Grunt Szczepny, matowa emulsja akrylowa do ścian Pastel Color oraz tworzący nienasiąkliwą powłokę Lakier Lamperyjny, który zapewnia też przyjemny dla oka efekt satynowego połysku. Ponadto lakier nałożony na powierzchnię pomalowaną wcześniej matową farbą przyjemnie dosyca jej kolor, co daje idealne połączenie – dopełnienie kolorystyczne farby emulsyjnej z lamperią.

Co ważne, wszystkie produkty systemu są wolne od szkodliwych rozpuszczalników – można więc stosować je wszędzie tam, gdzie ważna jest troska o zdrowie. Tym bardziej, że wykonanie lamperii za pomocą systemu Eko Lamperia jest wyjątkowo szybkie, a pomieszczenia można użytkować już następnego dnia po malowaniu (bez borykania się z uciążliwymi zapachami).

fot. Malfarb

Renowację starej lamperii rozpocznijmy od zmatowienia jej powierzchni za pomocą papieru  ściernego oraz zaszpachlowaniu wszelkich ubytków. Następnie pędzlem typu ławkowiec nałożymy na ścianę warstwę Gruntu Szczepnego, który poprawi przyczepność do podłoża pomalowanego wcześniej farbą olejną. Po wyschnięciu gruntu możemy przystąpić do aplikacji kolejnej warstwy czyli akrylowej farby Pastel Color. 

Podobnie jak poprzednio, po nałożeniu emulsji powinniśmy poczekać aż farba dokładnie wyschnie. Dopiero wtedy pomalujmy ścianę Lakierem Lamperyjnym. Podczas pracy nie róbmy przerw – lakier należy zawsze nakładać w jednym cyklu roboczym (czyli łącząc „mokre z mokrym”). Wszelkie poprawki na wyschniętym już lakierze będą widoczne jako defekty powłokowe.  Pełen efekt użytkowy oraz wizualny uzyskamy po dwóch godzinach.

Leave a Reply