Mieszkanie to czy fabryka? O urządzaniu wnętrz w stylistyce industrialnej

Loft, lansowany przez popkulturę, kojarzy się z oazą współczesnej bohemy artystycznej lub siedzibą superbohatera. W każdej z tych ról wnętrza w stylu industrialnym sprawdzają się doskonale za sprawą swojego unikatowego, surowego charakteru, który efektownie komponuje się z odważnymi aranżacjami architektonicznymi rodem z fabryk i magazynów.

Łódzka Manufaktura, poznański Stary Browar czy wrocławska Nowa Papiernia to tylko niektóre z inwestycji świadczących nie tylko o rosnącej popularności loftu w Polsce, ale także o jego wizualnej atrakcyjności i dużej uniwersalności.

Marka Dekoral podpowiada, jak za pomocą prostych i niedrogich rozwiązań nadać mieszkaniu unikalny charakter w stylu industrialnym.

Sztuka adaptacji

Wysokie sufity, ogromne okna, otwarte przestrzenie, stalowe elementy, kolumny, łuki i przede wszystkim cegła: czerwona, szara, z fragmentami przemysłowych napisów – to główne cechy loftu. Niektóre z nich z łatwością możemy wprowadzić do każdego mieszkania, budując tym samym styl industrialny. Adres zameldowania w budynku starej fabryki nie jest konieczny dla sukcesu takiej aranżacji.

W upodabnianiu mieszkania do loftu przede wszystkim chodzi o zbudowanie dużych, otwartych przestrzeni, w których łączyć się będą i przenikać miejsca o różnych funkcjach – kuchnia, biuro, pokój wypoczynkowy. By osiągnąć zamierzony efekt w niektórych przypadkach konieczne jest wyburzenie jednej czy dwóch ścian. W pomieszczeniach, gdzie sufit jest naprawdę wysoko umieszczony, doskonale sprawdzą się natomiast antresole. Gra jest warta świeczki. Wykreowanie otwartej przestrzeń odmieni wygląd małego mieszkania i zrewolucjonizuje jego aspekt funkcjonalny. W przypadku klasycznego mieszkania efekty mogą przekroczyć nasze najśmielsze wyobrażenia. Łącząc dotychczas odrębne pomieszczenia zyskujemy także więcej źródeł światła, co zawsze korzystnie wpływa na wygląd wnętrza.

Cegły czar

Ceglana ściana jest nie tylko najbardziej rozpoznawalnym elementem stylu industrialnego, ale i wyjątkowo popularnym trendem wnętrzarskim. Za pomocą akcesoriów zakupionych w sklepach budowlanych możemy w każdym mieszkaniu stworzyć taki ceglany akcent. Przyjemny dla oka efekt uzyskamy poprzez użycie drobnych cegiełek. Doskonałym pomysłem jest także pomalowanie ceglanej ściany białą, kryjącą emalią akrylową AKRYLUX.

Cegła najlepiej komponuje się z jasnymi kolorami farb i szlachetnymi, ciepłymi odcieniami drewna. W takich połączeniach ogromna przestrzeń loftu zyskuje ciepło i przytulny klimat, jej pierwotna surowość zostaje złagodzona – mówi Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.

Loft w wersji soft

Wyburzanie ścian oraz wymurowywanie ceglanej, ozdobnej warstwy to dla niektórych zbyt wielkie wyzwanie. Styl industrialny możemy osiągnąć także innymi, mniej absorbującymi sposobami.

Wystarczy ceglany akcent i drewno w szlachetnym kolorze połączone z odcieniami ścian inspirowanymi szkłem, stalą, wypalaną cegłą z kolekcji marki Dekoral Fashion Colour & Style by uzyskać unikalny efekt – mówi Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.

W wypełnionych światłem pomieszczeniach możemy eksperymentować zarówno z ciemnymi barwami jak i jasnymi, co jest niewątpliwie ogromną zaletą. Ciekawym pomysłem na aranżacje otwartych przestrzeni jest stopniowanie i cieniowanie odcieni. Miejsca w mieszkaniu najmniej oświetlone możemy wymalować jasnymi kolorami takimi, jak bezmiar przestrzeni czy czystość bieli z kolekcji Dekoral Colour & Style. Jasne kolory będą dobrze odbijać sztuczne światło.

W pomieszczeniach, gdzie więcej jest naturalnego światła możemy zdecydować się na wyraziste, wyrafinowane, ciemne barwy. Szczotkowana stal i antracytowa struktura doskonale sprawdzą się w kreowaniu eleganckiego wnętrza. By ciemne kolory dobrze prezentowały się we wnętrzu przez całą dobę warto zadbać o dodatkowe źródła światła. Im więcej lamp i żyrandoli tym lepiej.

Korzystanie ze skrajnie odmiennych kolorów można także wykorzystać, by zaznaczyć poszczególne strefy wnętrza. Mieszczące się na antresoli biuro w odcieniu wypalonej cegły będzie pięknie odcinać się na tle całego bezmiaru przestrzeni.

Niemniej wybór jednego koloru także zapewni spektakularny efekt. Delikatna czystość bieli czy subtelna szklana tafla to odcienie, które doskonale sprawdzą się we wnętrzach pełnych światła. Przejrzyste barwy z kolekcji Dekoral Colour & Style będą świetnie współgrać z drewnianymi i ceglanymi akcentami, tworząc nowoczesny, świeży i przytulny klimat.

W urządzaniu loftu mamy całkowitą dowolność. Bez względu na to, czy w pomieszczeniu stworzymy surową aranżację bazującą na wypalonej cegle, czy też oprzemy się na nowoczesnej kolorystyce linii Dekoral Colour & Style, nie musimy ograniczać swojej wnętrzarskiej fantazji. W post – industrialnej przestrzeni doskonale prezentują się zarówno kryształowe żyrandole, jak i kanciaste, nowoczesne fotele z tworzyw sztucznych.

Leave a Reply