Farba zamiast kafelków. Czym pomalować kuchnię?

Zastawiasz się czy farba zamiast kafelków będzie dobrym wyborem dla kuchennej ściany? Oczywiście, że tak! Wystarczy tylko zastosować odpowiednią farbę, której nie szkodzi ani wilgoć ani częste zmywanie ścian.

W naszych kuchniach od lat królują wygodne w utrzymaniu czystości kafelki. Wbrew pozorom to nie jedyny sposób na dekorację ścian. Jeśli marzy nam się oryginalna kuchnia, w której dominują soczyste i pogodne barwy, doskonałym wyborem będzie farba lateksowa. Przed malowaniem trzeba jedynie dobrze przyjrzeć się jej parametrom.

fot. Dekoral

Farba przeznaczona do malowania kuchni musi przede wszystkim skutecznie zabezpieczać ściany przed działaniem wilgoci i rozwojem grzybów pleśniowych. Powinna również dobrze radzić sobie z zabrudzeniami (zarówno tłuszczami, jak i detergentami), a także umożliwiać zmywanie ścian w razie potrzebny. Właściwości takie posiada m.in. emulsja lateksowa Łazienka & Kuchnia marki Dekoral. Farba ta posiada I klasę odporności na ściernie (wg normy PN-EN 13300), co znaczy, że tworzy bardzo trwałą powłokę, którą możemy bez obaw szorować na mokro. Jest ona też odporna na typowe plamy – po oleju, kawie, a nawet barszczu. Ponadto w palecie emulsji Łazienka & Kuchnia znajdziemy aż 20 modnych i radosnych kolorów, dzięki którym z łatwością zmienimy kuchnię w naprawdę pogodne wnętrze. A gdy zamarzy nam się jeszcze bardziej oryginalna aranżacja, na pomalowanej powierzchni zastosujmy transparentną emulsję z pigmentami dekoracyjnymi Diamentowa Kolekcja marki Dekoral Fashion. Za sprawą efektów „srebrny pył”, „perłowa poświata” lub „iskrzące złoto” nasza kuchnia nabierze modnego i eleganckiego blasku.

fot. Dekoral

Przystępując do malowania ścian, rozpocznijmy od dokładnego sprawdzenia ich stanu. Stare, łuszczące się powłoki należy koniecznie usunąć, a uszkodzenia lub ubytki zaszpachlować. Dodatkowo, jeśli na ścianie znajdują się uporczywe, przebijające plamy, zamalujmy je farbą izolującą tak, jak np. Dekoral Renostyl Plus (w innych przypadkach wystarczy samo zagruntowanie podłoża za pomocą farby gruntującej). Tak przygotowane ściany możemy już pomalować emulsją Łazienka & Kuchnia. Farbę najlepiej nakładać w 2 warstwach, zachowując odstęp 4 godzin pomiędzy warstwami. Po zakończeniu pracy nie zapominajmy o umyciu narzędzi.


Leave a Reply