Kolory wnętrz. Skandynawski styl to nie tylko meble

Aranżacja mieszkania w stylu skandynawskim niesłusznie kojarzona jest tylko z prostymi, funkcjonalnymi i białymi meblami z popularnych sieciowych sklepów. Ważnym aspektem jest konceptualne podejście do ogólnego wystroju i dobór odpowiednich środków takich jak np. farby.

fot. Bondex

Większość z nas ma wrażenie, że osiągnięcie efektu rodem z pomieszczeń z Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii jest nieskomplikowane. Mylą się jednak te osoby, które po wymalowaniu ścian na biało oraz wstawieniu kilku mebli są przekonane o zgodności aranżacji z tą dominującą na północy. Biała farba ma wiele oblicz – chodzi tu zarówno o odcienie, jak i bardzo istotną jakość, która ma znaczenie również w przypadku drewnianych mebli. Prawdziwy „scandinavian style” stanowi bowiem odzwierciedlenie natury Skandynawów, którzy przywiązują ogromną wagę do ekologii i otaczającej ich natury, dlatego nie pozwoliliby sobie na nienaturalne elementy, jedynie stylizowane na drewniane.

Aranżacja

Aranżację należy przemyśleć kompleksowo i uzależnić ją od kilku kryteriów, m.in. od położenia i rozkładu mieszkania oraz ilości i wielkości okien. Istotne jest to, aby pomieszczenia były jasne oraz dobrze doświetlone naturalnym światłem. Z kolei rozkład powinien być maksymalnie prosty i wygodny, umożliwiający użytkownikom nieskomplikowane przemieszczanie się oraz korzystanie z całej powierzchni domu. Jeżeli napotkaliśmy ograniczenia budowlane, możemy posiłkować się innymi rozwiązaniami, które też zyskały aprobatę Skandynawów. Należą do nich białe farby, które optycznie powiększają i rozświetlają przestrzeń.

fot. Bondex

Bielsza biel

We wnętrzach skandynawskich domów przeważa elegancka i świeża biel. Białe są ściany, podłogi i inne elementy aranżacji, takie jak meble i dodatki. – We wnętrzach w stylu skandynawskim dominują różne odcienie bieli i szarości, jednak ważniejsze od ich tonacji są receptura i technologia produkcji. Wynikiem dbałości o te aspekty jest stworzenie farb w oparciu o koncepcję „Green Revolution” zgodnie z którą produkty są bezpieczne i zdrowe – tłumaczy Aneta Jarosz-Pałach, Brand Manager marki Bondex, PPG Deco Polska. – Emulsje i emalie, takie jak LOTOS WHITE SATINE oferowane przez markę Bondex, mają maksymalnie obniżoną zawartość szkodliwych, lotnych związków organicznych (LZO) w recepturze, w efekcie czego są niemal bezwonne, nie alergizują i są ekologiczne, co świetnie współgra ze skandynawskim stylem – dodaje Aneta Jarosz-Pałach.

Białym ścianom często towarzyszy biała podłoga i malowane na ten sam kolor meble. Dzięki temu wnętrze jest spokojne i przyjemne w odbiorze. Ich monochromatyczność przełamują dodatki w czerwonym, granatowym bądź zielonym kolorze, stanowiące mocny akcent aranżacji.

fot. Bondex

Dodatki i naturalne materiały

Aby osiągnąć styl skandynawski w naszym wnętrzu, należy zatroszczyć się także o dodatki. W  mieszkaniach Skandynawów na próżno jednak szukać nadmiaru bezużytecznych akcesoriów i zbędnych dekoracji. Pomieszczenia są najczęściej oszczędne w formie, z akcentami z drewna i innych naturalnych surowców, takich jak wełna, len i kamień. Każdy przedmiot pełni określoną funkcję.

Dzięki odpowiedniej aranżacji i doborowi ekologicznych, trwałych produktów osiągniemy prawdziwy „scandinavian style”. W efekcie, przebywając w domu, nieustannie będziemy odczuwać bliskość natury.

Leave a Reply