Przygotuj zanim pomalujesz. Co trzeba zrobić przed malowaniem?

Tym, co natychmiastowo i efektownie odmieni każde wnętrze jest nowy kolor ścian. Do każdej metamorfozy warto solidnie się przygotować. Drobiazgowy plan działania obejmujący dobór odpowiedniego odcienia oraz narzędzi malarskich z pewnością zagwarantuje wyjątkowo ciekawy efekt. A zatem, co trzeba zrobić przed malowaniem?

Malowanie ścian i sufitów nie należy do skomplikowanych prac remontowych. Jeśli jednak nie przygotujemy się do niego odpowiednio, po drodze mogą pojawić się liczne problemy, które z pewnością utrudnią i wydłużą czas pracy, a być może będą miały nawet wpływ na trwałość efektów. Marka Malfarb podpowiada, jak przygotować się do remontu.

fot.Malfarb

Rozczarowanie kolorem

Wygląd farb w katalogu lub w mieszkaniu znajomych może zasadniczo różnić się od efektu, jaki uzyskamy w naszym pokoju. Jak właściwie dobrać kolor i uniknąć rozczarowania?

Przygotowania do remontu powinniśmy rozpocząć od pomiarów. Przed wyprawą do sklepu po farby i akcesoria, przede wszystkim musimy dowiedzieć jak dużą powierzchnię chcemy pomalować. Te informacje pomogą nam kupić odpowiednią ilość farby oraz pigmentów, jeśli z nich korzystamy. Wybierając emulsję weźmy również pod uwagę to, czy pasuje ona do rodzaju podłoża występującego w naszym mieszkaniu. Właściwa ilość pigmentów a także rodzaj farby zagwarantują pożądany odcień. Zanim jednak wybierzemy odcień najpierw powinniśmy przyjrzeć się przeznaczonym do malowania pomieszczeniom. Zwróćmy uwagę na to, jak w ciągu dnia zmienia się ich oświetlenie, jak prezentuje się wnętrze w świetle słonecznym, a jak w sztucznym, ciepłym pochodzącym z tradycyjnych żarówek lub zimnym płynącym z tych energooszczędnych.

Ten aspekt ma szczególne znaczenie. To właśnie światło decyduje o tym, jak dany kolor wygląda w rzeczywistości. W jaki sposób to sprawdzić? – Dobrym sposobem jest nałożenie na ścianę próbek kolorów, które najbardziej przypadły nam do gustu. W ten sposób będziemy mogli obserwować, jak zmieniają się pod wpływem światła i czy pasują do wnętrza i jego umeblowania – radzi Mariusz Szubert, manager marki Malfarb.

We wnętrzach, w których przez większość dnia jest wiele ciepłego, naturalnego światła słonecznego doskonale sprawdzą się barwy zimne. Tutaj także możemy zastosować tony ciemniejsze. Jeśli natomiast pokój jest mało nasłoneczniony i oświetlamy go głównie światłem sztucznym, wybierzmy farby o barwach ciepłych i jasnych.

Zasadnicze znaczenie w doborze kolorów ścian i sufitów ma także wielkość pokoi. Barwy jaskrawe i nasycone mogą przytłaczać niewielkie wnętrza, dlatego lepiej wybierać do takich pomieszczeń odcienie jasne i czyste. To w dużych, dobrze oświetlonych pokojach intensywne i odważne odcienie będą należycie się prezentować, zwłaszcza na pojedynczych elementach np. fragmencie ściany. Wyróżniony w ten sposób, stanie się centralnym elementem wnętrza.

Odpadający tynk, rysy, plamy i ubytki

By ściany były gotowe do pokrycia nową farbą, muszą być oczyszczone, gładkie i suche. Szczególnie istotne jest uzupełnienie wszelkich ubytków, również tych powstałych po usunięciu luźnego tynku lub gładzi. Takie miejsca należy wyczyścić, uzupełnić ubytki masą szpachlową i zagruntować. Grunty Activ i Reno z oferty marki Malfarb doskonale sprawdzą się w przypadku malowania pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Warstwa ochronna stworzona przez grunt zapewnia wyrównanie i zmniejszenie chłonności podłoża, dzięki czemu w trakcie wymalowywania zużycie farby nawierzchniowej będzie znacznie mniejsze.

Wygładzona i sucha ściana to idealne podłoże pod malowanie. Zanim jednak nałożymy właściwy kolor farby sprawdźmy czy nie potrzebuje ona bazy w postaci farby podkładowej.

Przy zamalowywaniu ścian ciemnych na jasny kolor, warto użyć Białej farby podkładowej marki Malfarb. Biel jest kolorem dobrze kryjącym i stanowiącym świetny podkład pod wszystkie inne kolory. Ten zabieg gwarantuje, że stary odcień nie będzie przebijał na zewnątrz a nowy zyska doskonale przyczepne podłoże – radzi Mariusz Szubert, manager marki Malfarb.

Pochlapana podłoga i okna

Priorytetem jest zabezpieczenie mieszkania. Nawet, jeśli wyniesiemy meble, zniszczeniu lub zabrudzeniu ulec mogą okna, podłogi i drzwi. Najlepiej sprawdzą się wtedy grube folie oraz taśmy maskujące. W ofercie marki Dekoral Gold znajdziemy taśmy o doskonałej przyczepności, nie wulkanizujące się z podłożem, a także antychlap – folia z taśmą która na zasadzie elektrostatyczności, sama przylepia się do ściany. W ten sposób zyskujemy pełną ochronę powierzchni a także zaoszczędzamy mnóstwo czasu. Ponadto antychlap sprawdzi się w przypadkach, gdy do wprowadzenia zmian wystarczy pomalowanie tylko jednego elementu – ściana lub sufit.

Nierówności i kleksy

Malując sufit i ściany na dwa różne kolory, musimy sięgnąć po papierowe taśmy maskujące , którymi wyznaczymy granice pomiędzy strefami kolorystycznymi. W ten sposób już za pierwszym razem zakreślimy proste i wyraziste ramy, a co najważniejsze unikniemy wszelkich niedociągnięć i kleksów. Taśmy przylepiamy jednocześnie na wszystkich ścianach równolegle do krawędzi sufitu lub w miejscach, gdzie będziemy chcieli uzyskać odcięcie koloru .

Smugi

Nakładanie farby rozpoczynamy w miejscu najtrudniejszym, czyli w pobliżu okien. Używając pędzla np. kaloryferowego lub owalnego malujemy okolice framug, kaloryfera oraz narożniki sufitu. Wygodnym narzędziem do malowania narożników jest wałek specjalny do rogów i zgięć Polyacrylic dostępny w marce Dekoral Gold.Wraz z oddalaniem się od okien możemy malować dłuższymi i szerszymi pociągnięciami wałkiem malarskim odpowiednim do sufitu, np. wałek Microfibre. Wygodnym sposobem malowania sufitu bez użycia drabiny, jest kij teleskopowy z regulacją długości, który dopasowany jest do rączek marki Dekoral Gold.

Jeśli używamy do malowania wałków, musimy zaopatrzyć się również w kuwety malarskie, wiadro oraz kratki. Wszystkie niezbędne akcesoria znajdziemy w marce Dekoral Gold.

Wszystkich komplikacji pojawiających się w trakcie malowania można uniknąć poprzez odpowiednie przygotowanie. W zasadzie już skrupulatne rozpoznanie problemów ścian wnętrza przeznaczonego do malowania gwarantuje nam połowę sukcesu renowacyjnego. Dopełnienie stanowią natomiast odpowiednio dobrane środki i akcesoria. Wszystko, co potrzebne jest w trakcie remontu znaleźć można w ofercie marki Malfarb oraz Dekoral Gold.

Leave a Reply