Benjamin Moore maluje panoramę Krakowa

Kolory marki Benjamin Moore ozdobiły wnętrza światowej klasy nowoczesnego Centrum Kongresowego ICE Kraków. Jego uroczyste otwarcie odbyło się w październiku tego roku. Obiekt zachwyca nie tylko swoją architekturą, ale i funkcjonalnością. To miejsce wydarzeń biznesowych i kulturalnych.

Krakowskie centrum kongresowo-koncertowe to dzieło biura architektonicznego Ingarden & Ewý Architekci. Jego bryła przywodzi na myśl topniejącą górę lodową, a przeszklone foyer zachwyca widokiem na panoramę Starego Miasta.

Nasza pierwsza decyzja projektowa zapadła, kiedy po raz pierwszy stanęliśmy na działce przeznaczonej pod budowę centrum. Rozpościera się stąd niesamowity widok na zabytki Krakowa. Od razu wiedzieliśmy, że chcemy go wyeksponować. Z nowej perspektywy pokazać miasto zarówno krakowianom, jak i gościom odwiedzającym centrum. Stąd trzykondygnacyjne, przeszklone foyer – wspomina architekt Krzysztof Ingarden.

fot. Krzysztof Ingarden

Duże przestrzenie, wypełnione światłem, do których przenika widok z zewnątrz wymagały odpowiedniej oprawy kolorystycznej. Architekci postawili na trzy przewodnie barwy: biel, czerwień i szarość. Stały się one zarówno ozdobą wnętrz, jak i elewacji. W foyer, które jest najbardziej reprezentacyjną częścią budynku dominuje biel w odcieniu white dimond OC-61 Benjamin Moore. Jasny kolor optycznie powiększył przestrzeń i uwydatnił jego fantazyjną architekturę. Poza tym jest idealnym tłem dla rozpościerającego się stąd widoku na krakowską starówkę, który można podziwiać z każdego poziomu centrum. Zgodnie z pierwotnym pomysłem twórców projektu przeszklony hol stał się dodatkową widownią na  Zamek Królewski na Wawelu, czy Kazimierz.

fot. Krzysztof Ingarden

Ściany Centrum Kongresowego ICE Kraków pomalowano farbami legendarnej amerykańskiej marki nie tylko z uwagi na ich niepowtarzalną kolorystykę, ale też parametry techniczne. Tylko farba ceramiczna Regal Select 548 Benjamin Moore sprostała wysokim wymaganiom dotyczącym trwałości oraz odporności na zmywanie i szorowanie. To produkt nowej generacji z innowacyjną technologią usuwania plam i zabrudzeń – Stain Release Technology New Generation. W testach na zmywalność otrzymał pierwszą klasę ścieralności z minimalnym ubytkiem wymalowania (3µm) po 200 cyklach szorowania według normy PN-EN 13300.

To, co również było ważne dla projektantów to jego matowy stopień połysku, co w przypadku farb ceramicznych jest rzadkością. Poza tym Regal Select 548 pod wpływem mycia nie wybłyszcza się i nie traci swojego koloru. Z pomalowanej nim ściany bez problemu da się usunąć plamy z kawy, herbaty, wina, czy ketchupu.

fot. Krzysztof Ingarden

W krakowskim centrum prócz nowoczesnych pomieszczeń konferencyjnych, które można dostosowywać do potrzeb użytkowników znajdują się 3 główne sale do organizacji spektakli kulturalnych: audytoryjna dla 2000 widzów, teatralna dla 600 i z 400 miejscami kameralna. Każdą z nich zaprojektowano z uwzględnieniem najwyższych standardów funkcjonalnych i akustycznych. Zostały też wyposażone w nowoczesne systemy mechaniki scenicznej. Tu również wykorzystano farby Benjamin Moore. Pomalowano nimi sufity. W sali koncertowej użyto fioletowego odcienia ze szczyptą czerni amazon soil – 2115-30 a w pozostałych dwóch głębokiej czerni Black 2132-10.

Projekt wnętrz:
Ingarden & Ewý Architekci, Kraków
Arata Isozaki & Associates, Tokio
Pracownia projektowania architektury wnętrz:
arch. Agnieszka Cwynar-Łaska,  arch. Marta Spodar, Kraków;
Anna Węgrzyniak, Kraków (projekt stolików i siedzisk w kawiarni)
KKM Kozień Architekci, Kraków

Dane obiektu:
powierzchnia zabudowy: 8051,69 m2
powierzchnia użytkowa: 36720,33 m2
kubatura: 280473,68 m3
sala audytoryjna S1: 1791-1915 miejsc
sala teatralna S2: 600 miejsc
sala kameralna S3: 300 miejsc
zespół sal konferencyjnych: 550 m2

Leave a Reply