Grunt gruntowi nierówny – przegląd produktów gruntujących

Posadzki, fasady, ściany wewnętrzne – wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wyrównanie chłonności i wzmocnienie podłoża, zastosowanie znajdują różnorodne produkty gruntujące. Dopasowane do specyfiki każdej powierzchni preparaty są gwarantem długotrwałości efektów dekoracyjnych oraz zminimalizowania kosztów prac remontowych. Jakimi czynnikami kierować się, aby dobrać odpowiedni stopnień ochrony?

Pominięcie gruntowania w trakcie prac zewnętrznych i wewnętrznych wbrew pozorom nie prowadzi do oszczędności. Łuszczenie i odspajanie warstwy malarskiej, rysy, przebicia i plamy – to problemy, które są wynikiem słabej kondycji niezagruntowanego podłoża. Co istotne, większość wymienionych zjawisk pojawia się już po zakończeniu remontu, niszcząc jego efekt – mówi Mariusz Szubert, Brand manager marki Malfarb.


Płytki, wykładziny, panele

O przyczepności płytek czy wykładzin podłogowych decyduje przede wszystkim stan podłoża. Jeśli jest ono porowate i silnie nasiąkliwe, z pewnością wchłonie wodę z zaprawy klejącej i uniemożliwi właściwe związanie cementu, a tym samym zmniejszy przyczepność zaprawy. Dlatego też warstwa gruntu powinna poprzedzić nałożenie m.in. klejów, gładzi, tynków, farb, jastrychów, podkładów samopoziomujących. Właściwy poziom chłonności podłoża umożliwiający efektowne wykonanie prac można osiągnąć, stosując odpowiednie preparaty gruntujące. W przypadku wykonywania różnego rodzaju posadzek najlepiej sprawdzą się grunty podkładowe o właściwościach szczepno – izolujących (jak np. Malfarb Grunt Szczepny). Preparaty te nie tylko likwidują nasiąkliwość powierzchni, ale znacznie poprawiają jej przyczepność, dzięki czemu nałożenie kolejnych warstw staje się wygodniejsze i, co istotne, wymaga mniejszych nakładów materiału. Warstwa gruntu szczepnego tworzy silną izolację, która zapewni ochronę nawet w pomieszczeniach wilgotnych, jak łazienka czy kuchnia. Ponadto zawartość piasku kwarcowego sprawia, że produkt pozwala uzyskać przyczepne podłoża na powierzchniach, które są „szkliste” (np. pomalowane farbami olejno-ftalowymi). W przypadku malowania starych lamperii grunt szczepny umożliwi wygodną aplikację farby nawierzchniowej, bez uciążliwego usuwania starej powłoki emalii.

Rozsądne malowanie, efektowne dekorowanie

O ile stan powierzchni ścian wewnętrznych i zewnętrznych pod względem ubytków i zabrudzeń możemy ocenić na pierwszy rzut oka, o tyle poziom chłonności powinien zostać zbadany. W tym celu mokrą gąbką należy nanieść wodę na ścianę. Jeśli płyn w ciągu minuty zostanie wchłonięty w podłoże, gruntowanie jest konieczne. W tym celu najlepiej zastosować preparat uniwersalny, współgrający z większością farb dyspersyjnych i dostosowany do dekoracyjnego malowania powierzchni wcześniej eksploatowanych (jak np. wodorozcieńczalny, akrylowy środek Malfarb RENO GRUNT lub koncentrat Malfarb Activ Grunt). W przypadku odwrotnego wyniku testu – gdy woda w ograniczonym stopniu wsiąka w podłoże, grunt można zastąpić białą farbą podkładową poprawiającą przyczepność i odcinającą kolor (jak np. Malfarb Farba akrylowa PODKŁADOWA). Ściany przygotowane do pokrycia nową farbą powinny być oczyszczone, odpylone, gładkie i suche. Zastosowanie gruntu, który wzmocni podłoże, zwiąże luźne cząstki pyłu, zlikwiduje nadmierną chłonność i poprawi przyczepność, gwarantuje jednolity i intensywny odcień wymalowań dekoracyjnych bez niespodzianek w postaci nieestetycznych plam czy odspojeń warstwy malarskiej. Na przygotowanych w ten sposób powierzchniach kolejne warstwy preparatów wykończeniowych rozprowadzają się o wiele łatwiej, a przy tym doskonale kryją, dzięki czemu zużywamy mniejsze ilości produktów.

Leave a Reply