Odnowienie ramy okna. Jak pomalować drewniane okna?

Zewnętrzna strona okiennic jest przez cały rok narażona na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych. Wysokie i niskie temperatury, promieniowanie UV prędzej czy później pozostawiają ślady na powierzchniach drewnianych.

Renowacja powierzchni ram okiennych nie należy do trudnych, jednak wymaga dużej precyzji. Warto zatem zainwestować w środki wysokiej jakości, które zapewnią okiennicom solidną ochronę na długi czas.

fot. Dekoral

Sekret pięknego malowania

Zanim przejdziemy do nakładania farby, warto precyzyjnie zabezpieczyć szyby. W miejscach połączenia z ramą najlepiej przykleić szeroką taśmę malarską, która uchroni powierzchnię przed zachlapaniem czy zarysowaniem. Pracę należy rozpocząć od solidnego oczyszczenia okiennic. Ramy drewniane wymagają szlifowania, którego celem jest usunięcie warstwy starego lakieru lub farby. Aby uodpornić stare drewno na działanie wilgoci lub mikroorganizmów, należy je ochronić dodatkową warstwą farby podkładowej Dekoral Gruntomal lub Impregnatem Grunt Drewnochron. Na koniec prac przygotowawczych usuwamy cały pył oraz kurz powstały w wyniku ścierania. Na tak przygotowanej powierzchni nowa warstwa farby będzie gładko się rozprowadzać i doskonale przylegać.

Malowanie – jaki kierunek obrać?

– Najlepszy efekt można uzyskać, malując powierzchnie z góry na dół długimi pociągnięciami pędzla. W ten sposób warstwa farby stworzy jednolitą powłokę bez odcięć. W trakcie malowania nie można zapomnieć o pokryciu emulsją szczeliny z kitem – to miejsce musi być ochronione przed wnikaniem wilgoci. Aby zrobić to dokładnie, konieczne jest zamalowanie ok. milimetra szyby na całej długości. Malowanie okien najlepiej przeprowadzić w zamkniętym pomieszczeniu wolnym od przeciągów – radzi Anna Łatoszyńska, Brand Manager marki Dekoral.

Kolorowe ramy – tak czy nie?

Barwne ramy okienne kontrastujące z odcieniem elewacji to popularny trend aranżacyjny inspirowany architekturą włoskich wysepek. Decydując się na tego rodzaju ozdobę domu, warto kierować się szczególnym wyczuciem. W przypadku elewacji harmonijne i stonowane zestawienia kolorystyczne gwarantują czasem lepszy efekt niż krzykliwe kontrasty. Lodowy błękit, Pikantne chili czy Magiczny fiolet – bogata paleta emalii akrylowej Dekoral Akrylux zawiera odcienie, które efektownie podkreślą drewniane okiennice i odmienią wygląd elewacji.

Leave a Reply