Syndrom chorego budynku – jak zapobiegać?

Odpowiednie warunki w pomieszczeniach to nie tylko podstawa efektywności pracowników, ale również ich stanu zdrowia. Duża ilość czasu spędzanego w budynkach sprawia, że organizm ludzki jest szczególnie podatny na różnego rodzaju choroby. Zastosowanie specjalistycznych farb do wnętrz minimalizuje tego rodzaju zagrożenia.

Syndrom chorego budynku to zespół objawów, które można zaobserwować u niektórych osób przebywających w źle przygotowanych pomieszczeniach nieprodukcyjnych. Ich przyczynami są zaniedbania dotyczące poziomu hałasu, temperatury i wilgotności powietrza oraz prędkości jego cyrkulacji, oświetlenia, a także czynniki chemiczne czy biologiczne. Sposoby wyeliminowania każdego rodzaju z tych zagrożeń są zróżnicowane i wymagają nakładu odpowiedniej ilości środków oraz podjęcia działań profilaktycznych.

(Fot. Dekoral)

Kiedy zostanie osiągnięty właściwy stan pozwalający użytkownikom lokali na bezpieczne korzystanie z przygotowanych pomieszczeń, najistotniejszym elementem staje się finalne wykończenie powierzchni ścian oraz sufitów. W tym celu warto użyć profesjonalnych farb, które będą aktywnie oddziaływać na zapewnienie optymalnego mikroklimatu.

(Farba Sigma Care Clean Air, fot. Dekoral)

Farba samoczyszcząca

Zagrożeniem dla odpowiedniej atmosfery w pomieszczeniach są m.in. zabrudzenia, które osiadają na powierzchniach płaskich. Powodują one rozwój drobnoustrojów mających negatywny wpływ na samopoczucie. Farba posiadająca właściwości fotokatalityczne (np. Sigma Care Clean Air) potrafi aktywnie przeciwdziałać tego rodzaju niebezpieczeństwom. Zastosowana w niej innowacyjna formuła nanocząsteczek powoduje wydzielanie utleniaczy, które skutecznie rozkładają różnego rodzaju zabrudzenia organiczne. Dzięki temu można je bardzo łatwo i całkowicie usunąć.

(Farba Sigma Care Clean Air, fot. Dekoral)

Farba Sigma Care Clean Air redukuje nieprzyjemne zapachy, a tym samym optymalizuje higienę powietrza w pomieszczeniu. Jest także bardzo łatwa w aplikacji, odporna na szorowanie i nie zawiera rozpuszczalników. Dzięki temu może być z powodzeniem stosowana nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale również w mieszkaniach.

W sterylnych warunkach

W sektorze medycznym oraz spożywczym stawia się największe wymagania w stosunku do powłok wykończeniowych ścian oraz sufitów. W takich miejscach do sterylizacji i dezynfekcji używa się m.in. nanocząsteczek srebra. Technologia ta stosowana jest także w farbie Sigma Care Immun. Specjalne właściwości zawartego w produkcie pierwiastka powodują, że przyciąga on i eliminuje patogeny takie jak: bakterie, wirusy czy grzyby.

(Fot. Dekoral)

W efekcie pokryta takim rodzajem farby powierzchnia jest w pełni odporna mikrobiologicznie. Produkt jest szczególnie polecany do malowania szpitali, pomieszczeń sal zabiegowych i operacyjnych czy gabinetów zabiegowych lub lekarskich. Równie dobrze sprawdza się w przemyśle spożywczym, zarówno w miejscach magazynowania jak i przetwarzania żywności.

(Fot. Dekoral)

Utrzymanie pomieszczeń w czystości to podstawa higieny, która ma znaczący wpływ na zdrowie. W dużym stopniu przyczynia się do tego rodzaj i właściwości użytej farby do wymalowań. Innowacyjne rozwiązania pozwalają zwiększyć komfort i zadbać o dobre samopoczucie użytkowników przebywających w danych lokalach. W przypadku pracowników biurowych redukuje to zmęczenie i podnosi ich efektywność, a w sektorze usług zdrowotnych jest wymogiem związanym z bezpośrednim bezpieczeństwem pacjentów.

Leave a Reply