Odcienie szarości już od kilku sezonów dominują we wnętrzach polskich domów i nic nie wskazuje, aby ten trend miał szybko odejść do lamusa. Szary kolor jest niezwykle neutralny, przez co dobrze łączy się z wieloma barwami, wzorami i motywami aranżacyjnymi. Przykładem są szare płytki kuchenne i łazienkowe, które zdobią podłogi i ściany milionów mieszkań w Polsce. Na czym polega ich fenomen i z czym łączyć ten element wyposażenia?
Szare płytki w kuchni – elegancja i ponadczasowość
Wśród gresu kuchennego zdecydowanie dominują płytki o naturalnych deseniach, które są inspirowane kamieniem. W tej kwestii panuje spore zróżnicowanie, ponieważ popularne są zarówno szare płytki kuchenne o matowym wykończeniu i fakturze surowej skały, jak i te z lekkim połyskiem i marmurową teksturą. Szare płytki doskonale sprawdzą się na kuchennej podłodze, ponieważ nie odznaczają się na nich zabrudzenia. Szary kamień bardzo ciekawie koresponduje z drewnianymi elementami, co warto wykorzystać podczas aranżowania kuchni. Glazura może podkreślić głęboki kolor frontów kuchennych, ale nie tylko – dobrze współgra z panelami – dlatego to rozwiązanie poleca się w przypadku salonu z aneksem, gdzie pożądane jest efektowne przejście pomiędzy strefą wypoczynkową a kuchenną.
Szare płytki kuchenne cechuje duża uniwersalność – zgrają się one zarówno z frontami akrylowymi, matowymi, jak i drewnianymi. W kuchniach loftowych popularne jest połączenie białych mebli z połyskiem i szarych płytek ściennych. Aranżację można uzupełnić o białe lub czarne hokery kuchenne i wprowadzić do niej drobny kontrast przy pomocy złotej armatury.
Szare płytki w łazience – styl skandynawski w praktyce
Wielbiciele północnoeuropejskich wpływów we wnętrzarstwie docenią surowy, prosty charakter szarych płytek w urządzaniu łazienki. Idealnie bowiem wpisują się one w koncepcję skandynawskich wnętrz. Są minimalistyczne, silnie nawiązują do przyrody, a przy tym cechują się znakomitymi walorami użytkowymi. Szare płytki bardzo dobrze współgrają ze szklanymi elementami (jak kabina, lustra), a także z drewnianą zabudową umywalki. Co istotne, do szarej łazienki pasować będzie każdy kolor armatury. Zarówno złote baterie w stylu glamour, industrialne, czarne krany, jak i klasyczna armatura chromowana to dobry wybór w zestawieniu z szarym gresem łazienkowym.
Strategiczne znaczenie ma ponadczasowość szarej glazury – takie rozwiązanie nie ulegnie przedawnieniu w perspektywie dekady. Jest to niezwykle istotne, ponieważ łazienkę remontuje się zwykle raz na wiele lat. Warto więc, aby jej wnętrza opierały się upływowi czasu i zmieniającym trendom.