Co powinieneś wiedzieć zanim rozpoczniesz malowanie?

Remont mieszkania to dla wielu osób spontaniczna decyzja. Ot, wystarczy wybrać kolor i można malować! Wbrew pozorom właściwości farb i ich przeznaczenie mają ogromny wpływ na to, jaki efekt uzyskamy. Zatem jakie produkty wybrać do odnowienia okien, sufitów czy mebli?

fot. Dekoral

Stolarka drzwi i okien, ściany i sufity, meble – wszystkie elementy wystroju wymagają odmiennej pielęgnacji oraz zabezpieczenia w trakcie remontu. Marka Dekoral radzi, jak się przygotować do renowacji mieszkania.

Co musisz wiedzieć o swoim mieszkaniu?

W trakcie remontu czasem pojawiają się komplikacje – nowy tynk niespodziewanie odpada, kolor różni się od planowanego a farba kończy się przed czasem. Na wszystko jest jednak rada.

Wystarczy dobrze poznać swoje mieszkanie, by renowacja przebiegła sprawnie i bezproblemowo. Co to znaczy? – Przede wszystkim należy przeprowadzić dokładne pomiary powierzchni przeznaczonych do malowanie. To pomoże kupić odpowiednią ilość farby i innych preparatów. Warto też zbadać kondycję ścian, sufitów lub innych elementów, które zamierzamy odnowić. W niektórych przypadkach niezbędne będzie usunięcie luźnego tynku i uzupełnienie braków masą szpachlową oraz zagruntowanie całości. Znając problemy, łatwiej będzie dobrać potrzebne preparaty w czasie zakupów. Ostatnią kwestią, której należy się przyjrzeć jest oświetlenie wnętrz. To ono decyduje, jak prezentują się kolory i w efekcie całe pomieszczenie – radzi Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.

Jeżeli pokój jest nasłoneczniony, to dobrze będą w nim wyglądać zarówno odcienie ciepłe i zimne, ciemne i jasne. Dla wnętrz oświetlanych głównie światłem sztucznym najlepszym rozwiązaniem będą kolory jasne i ciepłe, wzbogacone kontrastującymi akcentami. Jeśli wybór odcieni sprawia nam problem, możemy skorzystać z aplikacji Wizualizer 2.0. Dekoral. Kilka kliknięć myszką wystarczy, by stworzyć rzeczywistą aranżację wybranego pokoju z zastosowaniem palet kolorów marki Dekoral.

Podręczny zestaw

Zgromadzenie wiedzy na temat własnego mieszkanie stanowi połowę sukcesu. Reszta zależy od odpowiednio dobranych preparatów i narzędzi. Co musimy przygotować, gdy odnawiamy…

Ściany i sufity

Malowanie ścian i sufitów rozpoczynamy od zabezpieczenia mebli i podłóg. Tutaj najlepiej sprawdzą się folie ochronne i taśmy malarskie. Warto zwrócić uwagę na produkty o specjalnych właściwościach, ułatwiających pracę, jak np. folia antychlap marki Dekoral Gold, która sama przylepia się do powierzchni. Z jej pomocą możemy szybko zabezpieczyć wybrany fragment bez konieczności przylepienia taśmą. Kolejnym krokiem jest renowacja powierzchni. By ściany były gotowe do pokrycia nową farbą, muszą być oczyszczone, gładkie i suche. Ubytki powstałe po usunięciu luźnego tynku i gładzi, należy uzupełnić masą szpachlową i zagruntować. W tym celu można użyć Podkładowej Farby Gruntującej marki Dekoral, która nie tylko wyrówna chłonność i ujednolici powierzchnię, ale także zwiększy wydajność farby nawierzchniowej i ułatwi jej nakładanie. Po takim przygotowaniu można przystąpić do malowania. We wnętrzach, gdzie łatwo o zabrudzenie i zawilgocenie ścian, warto sięgnąć po farby lateksowa, jak np. Łazienka & Kuchnia marki Dekoral, które gwarantują kompleksową ochronę przed mikroorganizmami. W pokojach i korytarzach sprawdzi się natomiast farba Akrylit W, tworząca odporną na szorowanie powłokę o intensywnym kolorze.

Okna i drzwi

Najlepszym momentem na odnowienie stolarki jest chwila, gdy na jej powierzchni pojawią się pierwsze, niewielkie pęknięcie i przetarcia. Nie warto zwlekać z renowacją. Kiedy farba zacznie się łuszczyć, straci szczelność a w głąb drewna wniknie woda, zniszczenia będą nieodwracalne. Pierwszym krokiem przy malowaniu okien i drzwi jest zabezpieczenie taśmą malarską szyb i zamków. Dla wygody i bezpieczeństwa warto także wymontować okna i drzwi, położyć je na stabilnym podłożu i przystąpić do szlifowania drewna. Po odpyleniu powierzchni można przejść do nałożenia impregnatu, który zapewni ochronę przed wilgocią i czynnikami biologicznymi a także zwiększy przyczepność farby (jak np. Pokost lniany marki Drewnochron). Ostatnim etapem jest wymalowanie farbą kryjącą (jak np. Emakol Strong lub Akrylux marki Dekoral). Tutaj wiele zależy także od narzędzi. Szerokość i wielkość pędzli powinny być dostosowane do wymalowywanej powierzchni, zatem w przypadku okien i wąskich krawędzi sprawdzą się pędzle kaloryferowe. Drzwi można natomiast wymalować wałkami Folk i Felt marki Dekoral Gold. Aby uzyskać gładką powierzchnię, farbę nakładamy zdecydowanymi, energicznymi ruchami, zaczynając od góry. Unikniemy powstania zacieków, gdy na pędzel będziemy nakładać niewielką ilość produktu.

Meble

Surowe i używane – wszystkie meble mogą dostać drugie życie, jeśli zostaną odnowione w ciekawy sposób. Wystarczy odpowiedni kolor i trochę pracy. Renowacja mebli przebiega, podobnie jak w przypadku okien i drzwi – w dwóch etapach. Najpierw usuwamy stare powłoki malarskie i niewidoczny brud. Możemy zrobić to, nakładając na drewno specjalny, żelowy preparat, który wniknie w każde zagłębienie i rozpuści starą farbę (jak np. Usuwacz Uniwersalny marki Bondex). Grubą warstwę produktu nakładamy miękkim pędzlem (jak np. pędzel płaski PRO marki Dekoral Gold) i pozostawiamy na powierzchni na około godzinę. Pozostałości starej powłoki usuwamy szpachelką lub twardą szczotkę. Oczyszczone drewno wygładzamy papierem ściernym i odpylamy. W zależności od pożądanego efektu powinniśmy wybrać odpowiedni produkt do malowania. Jeśli chcemy na przykład osiągnąć gładką powierzchnią, kryjącą strukturę drewna, wybierzmy farbę akrylową AKRYLUX marki Dekoral. Dzięki właściwościom produktu, nawet bardzo stare meble będą miały kolejny raz szansę na to, być stać się ozdobą.

Leave a Reply