Fototapety wracają do łask – zobacz 5 najmodniejszych motywów

Moda na fototapety powraca. Do łask wróciły panoramiczne widoki w salonach i natura na szklanych fototapetach w jadalni, kuchni czy nawet w łazience. Nowoczesne technologie pozwalają zamontować fototapetę tam, gdzie chcemy. Zdjęcia znajdziemy w bazie Fotolia – to największy bank zdjęć, który współpracuje z kilkudziesięcioma firmami produkującymi fototapety.

Jakie motywy najbardziej kochają Polacy? Prezentujemy pięć najczęściej wybieranych fototapet w ciągu ostatniego roku.

Fototapety zdobiące ściany w naszych domach znów stają się coraz bardziej popularne. Są dostępne w wielu różnych technikach montażu, wodoodporne i bardzo trwałe, dzięki czemu fototapetę możemy mieć już nawet w kuchni czy w łazience. Mnogość wzorów, kolorów i motywów jest właściwie nieograniczona. Wydawałoby się, że artyści fotograficy, graficy i malarze, dają nam tak wiele możliwości wyboru, że nie sposób się zdecydować. A jednak – istnieją ścisłe trendy w dekorowaniu wnętrz. Oto TOP 5 najpopularniejszych fototapet ostatniego roku:

Miejsce 1

Najczęściej wybieraną fototapetą w ciągu ostatniego roku jest fototapeta przedstawiająca białe tulipany, lekko zroszone wodą. To obraz, który najchętniej wybieramy do ozdoby i rozświetlenia kuchni czy innego pomieszczenia. Jednocześnie uspokaja i urozmaica wnętrze. Neutralne białe kwiaty, połączenie delikatnych kolorów – bieli i zieleni, sprawia, że wnętrze staje się harmonijne i przyjazne. Krople wody i biel nadają obrazowi świeżości, a przestrzeń, w której zostaje umieszczony nabiera lekkości i wiosennej aury.

Fot. Fotolia, autor: Nailia Schwarz Tulipany – najczęściej kupowane zdjęcie w ciągu ostatniego roku

Miejsce 2

Na drugim miejscu wśród najbardziej popularnych motywów architektonicznych pojawia się Wieża Eiffla. W odcieniach szarości, z jednym tylko punktem kolorystycznym – czerwonym garbusem. To obraz w stylu retro wybierany najczęściej do sypialni, przywołujący skojarzenia z romantycznym klimatem Paryża. Fototapety tego typu często są wspomnieniem podróży do miasta, którego widok ozdabia naszą ścianę.

Fot. Fotolia, autor: pp76 Wieża Eiffla na miejscu drugim

Zarówno w ciągu ostatniego roku, jak i dwóch ostatnich lat, wśród wybieranych fototapet najczęściej pojawiają się motywy architektoniczne i panoramy miast. Niezwykle popularne są obrazy podświetlonych mostów, w kolorze, jak i w odcieniach szarości, a także centra dużych miast po zmroku.

Miejsce 3

Na miejscu trzecim znalazła się panorama Nowego Jorku, z podświetlonym mostem na pierwszym planie. Zdjęcia w odcieniach szarości są popularniejsze, ponieważ pasują do większości pomieszczeń. Można je zamontować zarówno w prywatnym domu czy mieszkaniu, jak i w miejscach publicznych, w kawiarniach, restauracjach, pubach. Nadaje wnętrzom niepowtarzalnego klimatu.

Fot. Fotolia, autor: rabbit75_fot Panorama Nowego Jorku w odcieniach szarości na 3. miejscu w rankingu popularności

Miejsce 4

Czwarte miejsce w rankingu najbardziej popularnych fototapet zajęło zdjęcie Mostu Brooklińskiego skąpanego w promieniach słonecznych. Obraz został wykończony w odcieniach szarości, choć bardzo popularnym odcieniem, również cześto wybieranym, jest sepia. Umyślnie postarzane obrazy dodają wnętrzom tajemniczego charakteru. Zdjęcie mostu może także dla wielu osób mieć znaczenie symboliczne – po jego drugiej stronie czeka coś dobrego. Ponadto obraz ten sprawia wrażenie przestrzenności i głębi.

Fot. Fotolia, autor:PHB.cz Most w Brooklnie znalazł się na miejscu 4.

Miejsce 5

Rozświetlony Nowy Jork w intensywnych przyciemnionych barwach – fiolet, granat i żółto-pomarańczowe barwy świateł – to obraz, który uplasował się na piątym miejscu w rankingu TOP 5.  Nie znaczy to, że jest najmniej popularny. Dość często pojawia się w salonach naszych domów, ale także w miejscach publicznych, jak kawiarnie i restauracje. To motyw, który króluje także w sypialniach i jadalniach domów i mieszkań.

Fot. Fotolia, autor: Beboy Rozświetlona panorama Nowego Jorku

Kategorie, które wybieramy najczęściej – natura, panoramy miast, podróże i architektura to motywy charakteryzujące najbardziej neutralne, a jednocześnie bardzo ozdobne fototapety. Wszystkie te, a także wiele innych, dostępne są w największym banku zdjęć Fotolia, dla którego prace swoje tworzy 165 000 artystów. Fototapety to w ostatnich latach najpopularniejsze i jedne z tańszych możliwości dekorowania wnętrz, zarówno prywatnych, jak i publicznych. Bank zdjęć Fotolia zawiera ponad 19 milionów różnego rodzaju zdjęć i grafik, również o wiele bardziej awangardowych, abstrakcyjnych, dosłownie z każdej tematyki. Zadowolą zapewne gusta wielu osób, nawet tych najbardziej wymagających, ceniących sobie oryginalne grafiki i wystrój wnętrz, oraz zwolenników bardziej spektakularnych ilustracji.

Leave a Reply