Wnętrza w stylu japońskim – jak malować?

Niebywała prostota, funkcjonalność i harmonia z naturą to główne cechy wnętrz urządzonych w stylu japońskim. Jeśli zależy nam na tym, aby w domu móc się oderwać od szybkiego tempa codziennego życia, taka aranżacja będzie idealnym wyborem.

Styl japoński we wnętrzach – w przeciwieństwie do innych nurtów orientalnych – przyciąga uwagę swym umiarem, prostotą oraz wyjątkowym spokojem. To właśnie z tego powodu od lat cieszy się popularnością wśród żyjących w pośpiechu mieszkańców Zachodu. Przy odrobinie wysiłku możemy wprowadzić go także do naszego mieszkania.

fot. Dekoral

Równowaga

Właściwy balans to klucz do zrozumienia stylu japońskiego we wnętrzach. Zgodnie z filozofią zen równowaga oraz umiar przenikają tutaj każdy aspekt – od układu pomieszczenia, poprzez kolory oraz materiały, aż po dodatki i meble: – Zdecydowanie niewskazany jest wszelkiego rodzaju nadmiar. Japończycy cenią przestrzeń, dlatego wnętrza ich domów są proste, lecz jednocześnie bardzo funkcjonalne. Każdy element – nawet najmniejszy drobiazg – pełni bowiem w mieszkaniu określoną rolę – wyjaśnia Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral Fashion.

fot. Dekoral

Naturalne kolory i materiały

W kolorystyce mieszkań dominują naturalne barwy – biele, beże, brązy lub zielenie, występujące w delikatnych monochromatycznych kompozycjach. Przykładem takich kolorów są np.: „zapach orientu”, „pachnąca orchidea” lub „harmonijna zieleń” z linii New Orient z kolekcji farb lateksowych Colour&Style marki Dekoral Fashion. Co jednak ciekawie, gdzieniegdzie pojawiają się również wyraźniejsze akcenty w postaci połączeń bieli z czerwienią, fioletem, różem lub nawet czernią (w przeciwieństwie do Europejczyków Japończycy chętnie sięgają po czerń we wnętrzach).

Obok barw inspirowanych przyrodą w japońskich wnętrzach bardzo ważny jest dobór materiałów. Niewskazane jest stosowane sztucznych tkanin lub plastikowych elementów wyposażenia. Polecane są natomiast różne odmiany drewna m.in. charakterystyczny dla Orientu bambus, papier (np. w formie lampionów), kamienie oraz naturalne tkaniny, takie jak len lub bawełna.

fot. Dekoral

Przestrzeń

Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni cenią otwartą przestrzeń, dlatego japońskie mieszkania – choć często niewielkie – sprawiają wrażenie całkiem sporych. Efekt ten osiąga się dzięki charakterystycznym drzwiom przesuwanym czyli shoji, które wykonywane są drewna i papieru. Wykorzystuje się je zarówno do odgradzania pomieszczeń, jak i do dzielenia pokoi na poszczególne strefy. Wrażenie otwartej przestrzeni wzmacniają ponadto duże okna – najlepiej, aby wychodziły na ogród.

Minimalizm i prostota

Japońskie mieszkania są niemal zupełnie pozbawione mebli. Chętnie wykorzystuje się skrytki pod podłogą oraz wnęki lub wielofunkcyjne sprzęty – przeważnie niskie i lekkie, o prostych, geometrycznych kształtach. Na drewnianych podłogach znaleźć można jedynie poduszki lub maty do siedzenia – żadnych dywanów. Popularnym zwyczajem jest również spanie na rozwijanych matach (tzw. tatami). Najważniejsze elementy takie jak stolik, łóżko czy fotele w każdym pomieszczeniu umieszcza się w centrum pokoju – w ten sposób podkreśla się ich wyjątkową rolę.

Zgodnie z filozofią zen należy unikać wszystkiego, co zbędne czyli różnego rodzaju dekoracji i bibelotów. Chętnie zdobi się natomiast ściany i drzwi delikatnymi obrazami lub zwojami z napisami japońskimi (tzw. kakemono). Mile widziane są także rośliny np. orchidee lub miniaturowe drzewka bonsai: – Prosty i funkcjonalny styl japoński pomoże nam urządzić mieszkanie w harmonii z naturą. Jest to doskonały wybór dla tych, którzy chcieliby znaleźć w swoim domu cichy kąt pozwalający się zrelaksować i uciec od codziennego zgiełku – podsumowuje ekspert Dekoral Fashion.

Leave a Reply